9-pallon Suomenmestarit 2019

Joni Ahola
27.5.2019

Jani Uski voitti yleisen sarjan 9-pallon Suomenmestaruuden Kulttuuritalolla lauantaina 25.5.2019. Samoin tekivät Laura Saarinen naisten sarjassa ja Micke Ström junioreiden sarjassa. Senioreiden Suomenmestarit ovat puolestaan Tomi Ahonen (MN43), Kari Johansson (MN53) ja Aarno Kiveliö (MN63).

Pool 9-pallo naiset

semifinaalit

Tuija Soininen, HBS - Laura Saarinen, HyvBK 5-6
Riikka Väyrynen, MPT - Laura Hartikainen, HyvBK 2-6
Laurat https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/564331107308159/

Finaali: Laura Saarinen, HyvBK - Laura Hartikainen, HyvBK 6-4
Laurat https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/1262830377209026/

1. Laura Saarinen, HyvBK
2. Laura Hartikainen, HyvBK
3. Tuija Soininen, HBS
3. Riikka Väyrynen, MPT

Naiset

Semifinaali Tuija Soininen vs Laura Saarinen
https://youtu.be/Ns4LcZSZV_0?t=7077

Semifinaali Riikka Väyrynen vs Laura Hartikainen
https://youtu.be/ghZLmBakJvI?t=7081

Finaali Laura Saarinen vs Laura Hartikainen
https://youtu.be/Ns4LcZSZV_0?t=34664

 

Pool 9-pallo miehet

semifinaalit

Kim Laaksonen, ABTku - Jesse Gustafsson, GU 7-9
Petri Makkonen, HyvBK - Jani Uski, BK 8-9
Jani ja Jesse https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/359970174870170/

Finaali: Jesse Gustafsson, GU - Jani Uski, BK 7-9

1. Jani Uski, BK
2. Jesse Gustafsson, GU
3. Kim Laaksonen, ABTku
3. Petri Makkonen, HyvBK

Yleinen

Semifinaali Jani Uski vs Petri Makkonen
https://youtu.be/ghZLmBakJvI?t=14403

Semifinaali Kim Laaksonen vs Jesse Gustafsson
https://youtu.be/Ns4LcZSZV_0?t=14380

Finaali Jesse Gustafsson vs Jani Uski
alku: https://youtu.be/ghZLmBakJvI?t=34615
loppu: https://youtu.be/Ns4LcZSZV_0?t=40380

 

 

Pool 9-pallo juniorit MN18

semifinaalit

Micke Ström, CCA – Jere Virtaranta, HyvBK  7-0
Micke Ström https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/348738482512698/

Karo Långström, Luna – Sasu Hietamies, FBT 7-5
Karo Långström https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/2300223276688009/

Finaali: Micke Ström, CCA - Karo Långström, Luna 7-1
Micke Ström https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/621172785063092/

1. Micke Ström, CCA
2. Karo Långström, Luna
3. Jere Virtaranta, HyvBK
3. Sasu Hietamies, FBT

Juniorit MN18

Semifinaali I Jere Virtaranta vs Micke Ström
https://youtu.be/Ns4LcZSZV_0?t=454

Semifinaali II Karo Långström vs Sasu Hietamies
https://youtu.be/ghZLmBakJvI?t=477

Finaali Karo Långström vs Micke Ström
https://youtu.be/ghZLmBakJvI?t=30812

 

 

Pool 9-pallo seniorit MN43

Finaali: Tomi Ahonen, Luna - Jari Tamminen, GU 7-0
Tomi Ahonen https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/2260476397535986/

1. Tomi Ahonen, Luna
2. Jari Tamminen, GU

MN43 Finaali
Tomi Ahonen vs Jari Tamminen
https://youtu.be/Ns4LcZSZV_0?t=29112

 

Pool 9-pallo seniorit MN53

Finaali: Kari Johansson, GU - Timo Wolff, VSB 6-4
Kari Johansson https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/1119990601506304/

1. Kari Johansson, GU
2. Timo Wolff, VSB

MN53 Finaali
Kari Johansson vs Timo Wolff
https://youtu.be/Ns4LcZSZV_0?t=22441

 

Pool 9-pallo seniorit MN63

Finaali: Aarno Kiveliö, C-PL - Veli-Matti Ahia, JamP 6-4
Aarno Kiveliö https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/663751704067291/

1. Aarno Kiveliö, C-PL
2. Veli-Matti Ahia, JamP

MN63 Finaali
Aarno Kiveliö vs Veli-Matti Ahia
https://youtu.be/ghZLmBakJvI?t=22419