Kim Laaksonen voitti toistamiseen Straight Poolin SM-kultaa

Joni Ahola
22.10.2018

kuva: Kim Laaksonen (Facebook)
kuva: Kim Laaksonen (Facebook)

Straight Poolin Suomenmestaruudesta on pelattu Tampereella viikonloppuna ja korkeimmalle korokkeelle nousi Kim Laaksonen. Toinen perättäinen 14.1 SM-kulta varmistui 125-42 voitolla Jani Uskista joka oli SM-hopealla myös viime vuonna. Jani Uski onkin pelannut Streitin SM-finaalissa jo nyt kolmesti peräkkäin voittaen tittelin 2016. SM-pronssit ripustettiin tänä vuonna Valtteri Virtasen ja Olli Turkulaisen kauloihin.

Straight poolin SM-kilpailut, yleinen sarja, Tampere 20.-21.10.2018

Straight Pool SM 20.-21.10.2018 Tampere lopputulokset:

1.Laaksonen KimABTkuKaarina
2.Uski JaniBKKotka
3.Turkulainen OlliBCLImatra
3.Virtanen ValtteriRitzHelsinki
5.Gustafsson JesseGUTampere
5.Riikonen MikaPaKluHattula
5.Riipinen TuomasBariHelsinki
5.Suoraniemi AatuFBTLappeenranta
9.Aaltonen SamiTBKLaitila
9.Huttunen JesseGUTampere
9.Juva MarkusRitzHelsinki
9.Keihola KaiGUPaimio
9.Leppänen JarnoLP-90Lahti
9.Marsalo JiriHyvBKHyvinkää
9.Sellberg StefanTCBVVaasa
9.Öhrnberg HenrikBDBJyväskylä
17.Haapaniemi MikaelTyBiHuittinen
17.Karttunen SamiCCAVantaa
17.Kivelä JesseGUTampere
17.Leppä VilleHBSHämeenlinna
17.Morelius JanGUHelsinki
17.Myllymäki NikoGUTampere
17.Oksala JoukaRitzHelsinki
17.Virtaranta JereHyvBKJärvenpää
25.AL-marayati AbbasTyBiNokia
25.Haapasaari JussiGUKaarina
25.Hakkarainen MiklasHBSHämeenlinna
25.Hämäläinen VilleBCLLappeenranta
25.Långström KaroLunaEspoo
25.Nuutinen JuusoCCAKerava
25.Pöyhönen AkiGUTampere
25.Väyrynen MattiTBOOulu
33.Kauppinen MikkoEBKHelsinki
33.Kytömaa JuhoPJPPorvoo
33.Lamminaho TommiLunaKirkkonummi
33.Lunatsarski DavidLP-90Lahti
33.Luoma AnssiGUAkaa
33.Luoma OskariBDBJyväskylä
33.Nieminen IlariRitzHelsinki
33.Rasmussen TimoLunaAskola
33.Sainio MarkusPmPATampere
33.Salonen MarkoHyvBKHyvinkää
33.Ström MickeCCAKerava
33.Takanen JesseKEBICKeuruu
33.Tuomi MikkoKK-79Turku
33.Venho KariTCBVVaasa
33.Vuorela JarnoGUTampere
33.Vähäsarja JaakkoCCAJärvenpää
49.Ahonen OlliGUTampere
49.Ahonen PasiNoBilNokia
49.Karjalainen JukkaGUSeinäjoki
49.Manninen JariBCKKuopio
49.Paalasmaa JaniHBSJanakkala
49.Saariaho SamiSiimaTampere
49.Siekkinen NicoRitzHelsinki
49.Taponen ArttuGUTampere
49.Virk LaviNoBilNokia
49.Virkki JyriSiimaTampere