Mixed Doubles SM-kulta Hyvinkäälle

Joni Ahola
8.4.2018

Voittajapari Petri Makkonen ja Laura Saarinen
kuva: Juho Nykänen
Voittajapari Petri Makkonen ja Laura Saarinen kuva: Juho Nykänen
Voittajapari Petri Makkonen ja Laura Saarinen
kuva: Juho Nykänen
Voittajapari Petri Makkonen ja Laura Saarinen kuva: Juho Nykänen
Semifinalistit
kuva: Juho Nykänen
Semifinalistit kuva: Juho Nykänen
Hopeamitalistit Perttu Kaunisto ja Terhi Valtanen
kuva: Juho Nykänen
Hopeamitalistit Perttu Kaunisto ja Terhi Valtanen kuva: Juho Nykänen
Finalistit
kuva: Juho Nykänen
Finalistit kuva: Juho Nykänen

Kotkan Finnalistilla pelatun "sekanelinpelin" eli Mixed Doubles SM:n voittajiksi pelasi Hyvinkään parivaljakko Laura Saarinen ja Petri Makkonen. Finaali päättyi 6-2 ja hopeamitalit ripustettiin Kuopion edustajien kaulaan, Terhi Valtaselle ja Perttu Kaunistolle. Pronssimitalit voittivat Turun Karoliina Taipale ja Sami Jokinen sekä Vantaan Jam Poolin Nita Viitala ja Tuukka Naumanen.

Voittajapari Laura Saarinen ja Petri Makkonen olivat puolivälieristä eteenpäin täysin ylivoimaisia, kun sekä 8-cup että semifinaali menivät puhtaasti 6-0 hyvinkääläisten hyväksi. Finaalivastustajat Terhi Valtanen ja Perttu Kaunisto sen sijaan pelasivat pitkän kaavan mukaan, kun sekä 8-cupista, että semifinaalista tuli todella tiukat kontravoitot 6-5. 

----------------------------------------

QF — Puolivälierät (8-cup)

Taipale/Jokinen - Leppänen/Tanttu 6 - 4 (6)
(Pöytä 12, kesto 1 h 19 min)

Haapanen/Taavila - Valtanen/Kaunisto 5 - 6 (6)
(Pöytä 11, kesto 2 h 5 min)

Saarinen/Makkonen - Tietäväinen/Karttunen 6 - 0 (6)
(Pöytä 10, kesto 41 min)

Viitala/Naumanen - Vartiainen/Hämäläinen 6 - 5 (6)
(Pöytä 9, kesto 1 h 23 min)


SF — Semifinaali

Taipale/Jokinen - Valtanen/Kaunisto 5 - 6 (6)
(Pöytä 10, kesto 2 h 9 min)

Saarinen/Makkonen - Viitala/Naumanen 6 - 0 (6)
(Pöytä 11, kesto 49 min)


F — Loppuottelu

Valtanen/Kaunisto - Saarinen/Makkonen 2 - 6 (6)
(Pöytä 10, kesto 36 min)

----------------------------------------

Pool Mixed Doubles SM 7.4.2018 Kotka lopputulokset (kaavio/cup):

1.Saarinen LauraHyvBKHyvinkää
Makkonen PetriHyvBKHyvinkää
2.Valtanen TerhiPelikaKuopio
Kaunisto PerttuBCKSiilinjärvi
3.Taipale KaroliinaTBKTurku
Jokinen SamiTBKPöytyä
3.Viitala NitaJamPVantaa
Naumanen TuukkaJamPVantaa
5.Haapanen MariKsBKIitti
Taavila ArtoKsBKIitti
5.Leppänen EmiliaLunaVantaa
Tanttu PatrickBariHelsinki
5.Tietäväinen EmmiJäKeJärvenpää
Karttunen SamiCCAVantaa
5.Vartiainen JohannaBCLLappeenranta
Hämäläinen VilleBCLLappeenranta
9.Hartikainen LauraHyvBKHyvinkää
Uski JaniBKKotka
9.Jokinen JennaHyvBKHyvinkää
Vartia JoonasHyvBKHyvinkää
9.Nieminen AnneStarsLahti
Leppänen JarnoLP-90Lahti
9.Saaranen RiikkaCCAKerava
Honkanen JarkkoJäKeJärvenpää
13.Forsström JaninaPiBKHelsinki
Siekkinen JaniRitzHelsinki
13.Panula TuuliinaHyvBKHyvinkää
Huikkola JoonasKsBKLahti
13.Soininen TuijaHBSHämeenlinna
Savolainen JoniHBSHämeenlinna
13.Väyrynen RiikkaWPTVantaa
Raudas SasuRitzHelsinki
17.Korvenranta PihlaABTkuMynämäki
Valtonen JanneTBKMynämäki
17.Nieminen SiniJamPVantaa
Repola JereJamPVantaa
17.Ojala MinnaMSCMikkeli
Ikonen AkiMSCMikkeli
17.Rimpiläinen HeliHyvBKNurmijärvi
Palviainen MikaHyvBKHyvinkää
17.Salminen KatjaJamPVantaa
Tukiainen JouniJamPVantaa

 

Ottelun videotallenteet on nähtävillä: https://www.youtube.com/watch?v=TM3oJlz5HFk&feature=youtu.be