Senioreiden Joukkue SM-kilpailu pelattu Hyvinkäällä

Joni Ahola
18.11.2017

KULTAA JäKe ykkösjoukkue: Tony Mikkola, Tommy Mikkola ja Markku Toivonen (kuva: Henri Kaksonen)
KULTAA JäKe ykkösjoukkue: Tony Mikkola, Tommy Mikkola ja Markku Toivonen (kuva: Henri Kaksonen)
HOPEAA Luna ykkösjoukkue: Jouni Nykänen, Timo Heino ja Tomi Ahonen (kuva: Henri Kaksonen)
HOPEAA Luna ykkösjoukkue: Jouni Nykänen, Timo Heino ja Tomi Ahonen (kuva: Henri Kaksonen)
PRONSSIA EBK ykkösjoukkue: Henri Kaksonen, Esa Kalela ja Pasi Kilpivaara (kuva: Henri Kaksonen)
PRONSSIA EBK ykkösjoukkue: Henri Kaksonen, Esa Kalela ja Pasi Kilpivaara (kuva: Henri Kaksonen)
PRONSSIA VSB ykkösjoukkue: Juha-Matti Järvinen, Johan Blomqvist, Simo Korpela (kuva: Henri Kaksonen)
PRONSSIA VSB ykkösjoukkue: Juha-Matti Järvinen, Johan Blomqvist, Simo Korpela (kuva: Henri Kaksonen)
VIIDES GU Tampere ykkösjoukkue: Tom Lehtinen, Kauko Keskinen, Janne Hietanen (kuva: Henri Kaksonen)
VIIDES GU Tampere ykkösjoukkue: Tom Lehtinen, Kauko Keskinen, Janne Hietanen (kuva: Henri Kaksonen)
VIIDES Ritz ykkösjoukkue: Sasu Raudas, Mika Sinisalo, Timo Siekkinen (kuva: Henri Kaksonen)
VIIDES Ritz ykkösjoukkue: Sasu Raudas, Mika Sinisalo, Timo Siekkinen (kuva: Henri Kaksonen)
SEITSEMÄS JäKe kakkosjoukkue: Markus Lyytinen, Jani Engblom, Juha Yliniemi (kuva: Henri Kaksonen)
SEITSEMÄS JäKe kakkosjoukkue: Markus Lyytinen, Jani Engblom, Juha Yliniemi (kuva: Henri Kaksonen)
SEITSEMÄS GU Turku ykkösjoukkue: Tommi Laine, Jari Tamminen, Kari Johansson (kuva: Henri Kaksonen)
SEITSEMÄS GU Turku ykkösjoukkue: Tommi Laine, Jari Tamminen, Kari Johansson (kuva: Henri Kaksonen)

Kultaa nappasi Järvenpään ykkösjoukkue Markku Toivonen, Tony Mikkola ja Tommy Mikkola, kun he kukistivat finaalissa Vantaa Lunan ykkösjoukkueen Jouni Nykäsen, Timo Heinon ja Tomi Ahosen. Himmeämmät mitalit matkasivat Espoon Biljardikerhon ykkösjoukkueelle Henri Kaksonen, Esa Kalela ja Pasi Kilpivaara sekä Vaasan Seniori Biljardille Juha-Matti Järvinen, Johan Blomqvist ja Simo Korpela

11 joukkuetta osallistui Hyvinkään Mustan Kasin järjestämään Senioreiden Joukkue SM-kilpailuun tänä vuonna. Lajeina oli 9-pallo seitsemään voittoon, 8-pallo kuuteen voittoon ja Straight Pool 60 pisteeseen. Jokainen joukkue koostui kolmesta pelaajasta.

Ottelut:

1. kierros

EBK 1 - W.O.

Ritz Club 1 - AC Luna 2-0
Raudas-Ahonen 60-56
Sininsalo-Nykänen 5-5
Siekkinen-Heino 7-5

EP - EBK 2 0-2
Hartikainen-Alho 5-7
Hjort-Träff 4-4
Gerkman-Grahn 15-60

W.O. - GU Tampere

VSB - W.O.


W.O. - HyvBK

GU Turku - JÄKE 1
 1-2
Johansson-Toivonen 49-60
Laine-Tony Mikkola 4-7
Tamminen-Tommy Mikkola 6-4

W.O. - JÄKE 2


Voittaneiden puoli 2. kierros:

EBK 1 - Ritz 2-0
Kilpivaara-Siekkinen 7-5
Kaksonen-Sinisalo 6-1
Kalela-Raudas 18-50

EBK 2 - GU Tampere 0-2
Träff-Keskinen 3-7
Alho-Lehtinen 4-4
Grahn-Hietanen 40-60

VSB - HyvBK 2-0
Järvinen-Panula 7-3
Blomqvist-Nurmi 6-1
Korpela-Palviainen 53-21

Jäke 1 - Jäke 2 2-0
Tony Mikkola-Engblom 6-4
Tommy Mikkola-Lyytinen 6-4
Toivonen-Yliniemi 60-2


Hävinneiden puoli 3. kierros:

HyvBK - AcLuna 0-2
Panula-Ahonen 3-7
Nurmi-Nykänen 1-6
Palviainen-Heino 25-33

Jäke 2 - EP 2-0
Engblom-Hartikainen 7-3
Lyytinen-Hjort 6-3
Yliniemi-Gerkman 60-12

Ritz - W.O.

EBK 2 - GU Turku 0-2
Träff-Laine 6-3
Alho-Tamminen 1-6
Grahn-Johansson 20-60


Voittaneiden puoli pääsystä cupiin:

EBK 1 - GU Tampere
 2-1
Kilpivaara-Hietanen 5-7
Kaksonen-Keskinen 6-4
Kalela-Lehtinen 60-38

VSB - Jäke 1 2-1
Järvinen-Tony Mikkola 2-7
Blomqvist-Tommy Mikkola 6-1
Korpela-Toivonen 60-31


Hävinneiden puoli 4. kierros

Ac Luna - Jäke 2
 2-0
Ahonen-Engblom 7-4
Nykänen-Lyytinen 6-2
Heino-Yliniemi 50-33

Ritz - GU Turku 2-0
Raudas-Laine 7-5
Siekkinen-Tamminen 6-2
Sinisalo-Johansson 38-36


Hävinneiden puoli pääsystä cupiin:

Ac Luna - GU Tampere' 2-1
Ahonen-Hietanen 7-2
Nykänen-Keskinen 6-2
Heino-Lehtinen 32-60

Ritz - Jäke 1 0-2
Raudas-Tony Mikkola 2-7
Siekkinen-Tommy Mikkola 5-5
Sininsalo-Toivonen 52-60


Semifinaalit:

EBK1 - Jäke1 0-2
Kipivaara-Tony Mikkola 1-7
Kaksonen-Tommy Mikkola 4-2
Kalela-Toivonen 8-60

VSB - Ac Luna 0-2
Järvinen-Ahonen 1-7
Blomqvist-Nykänen 5-6
Korpela-Heino 40-34


Finaali:

JäKe1 - Luna 2-1
Tony Mikkola-Ahonen 7-3
Tommy Mikkola-Nykänen 0-6
Toivonen-Heino 60-32

 

1.
JäKe1: Tommy Mikkola, Tony Mikkola, Markku Toivonen

2.
AC Luna: Jouni Nykänen, Tomi Ahonen, Timo Heino

3.-4.
EBK1: Esa Kalela, Pasi Kilpivaara, Henri Kaksonen
VSB: Simo Korpela, Juha-Matti Järvinen, Johan Blomqvist

5.-6.
Ritz Club: Raudas Sasu, Siekkinen Timo, Sinisalo Mika
GU Tampere: Janne Hietanen, Tom Lehtinen, Kauko Keskinen

7.-8.
JäKe2: Jani Engblom, Markus Lyytinen, Juha Yliniemi
GU Turku: Kari Johansson, Jari Tamminen, Tommi Laine

9.12.
HyvBK: Mika Palviainen, Tuuliina Panula, Vesa Nurmi
EBK2: Janne Alho, Tuomo Träff, Henry Grahn
EP: Tommi Hartikainen, Maarit Gerkman, Timo Hjort