Junioreiden Straight Poolin SM-kilpailu pelattu Hyvinkäällä

Joni Ahola
12.11.2017





Micke Ström näytti jälleen vahvuutensa, kun hän nappasi 14.1 eli Straight Poolin junioreiden Suomenmestaruuden taskuunsa. Finaalissa nuori keravalainen voitti Lahden Aleksi Koljosen 75-51. Pronssimitalit ripustettiin Lappeenrannan Aatu Suoraniemen ja Sasu Hietaniemen kaulaan. Micke Ström täydensi upean päivänsä, mutta nappaamalla Kaisan Nuorten SM-kilpailussa hopeaa joka järjestettiin samanaikaisesti Mustassa Kasissa.

Pool 14.1 (Straight Pool) SM 11.11.2017 Hyvinkää lopputulokset: 
Nimi, Seura, Voitot, Tappiot, Tehdyt pisteet, Pisteet vastaan (Lohkovaiheessa) 
1. Micke Ström 5 1 223 - 169
2. Aleksi Koljonen 6 0 250 - 113
3. Aatu Suoraniemi FBT 5 0 250 - 128
3. Sasu Hietamies FBT 4 1 236 - 201

5. Karo Långström AC Luna 3 2 212 - 190
6. Arseni Sevastyanov BK 3 2 211 - 216
7. Mikael Haapaniemi TyBi 2 3 217 - 178
8. Jimi Vihko Brode 2 3 156 - 208
9. Jori Narvola FBT 1 4 184 - 236
10. Janne Leponiemi NoBil 1 4 152 - 233
11. Juho Teittinen FBT 0 5 168 - 250
12. Pyry Juutilainen FBT 0 5 113 - 250

Pelitulokset:

Lohko A:

Micke Ström - Aleksi Koljonen 23 - 50
Jori Narvola - Juho Teittinen 50 - 36
Jimi Vihko - Arseni Sevastyanov 26 - 50
- - Micke Ström 0 - 50
Aleksi Koljonen - Jori Narvola 50 - 38
Juho Teittinen - Jimi Vihko 28 - 50
Arseni Sevastyanov - - 50 - 0
Micke Ström - Jori Narvola 50 - 25
Aleksi Koljonen - Juho Teittinen 50 - 20
Jimi Vihko - - 50 - 0
Arseni Sevastyanov - Micke Ström 44 - 50
Aleksi Koljonen - Jimi Vihko 50 - 15
Jori Narvola - Arseni Sevastyanov 41 - 50
Juho Teittinen - - 50 - 0
Micke Ström - Juho Teittinen 50 - 35
Aleksi Koljonen - Arseni Sevastyanov 50 - 17
Jori Narvola - - 50 - 0
Jimi Vihko - Micke Ström 15 - 50
Juho Teittinen - Arseni Sevastyanov 49 - 50
Aleksi Koljonen - - 50 - 0
Jori Narvola - Jimi Vihko 30 - 50

Jatkoon:
Micke Ström
Aleksi Koljonen


Lohko B:
Karo Långström - Mikael Haapaniemi 50 - 37
Pyry Juutilainen - Sasu Hietamies 35 - 50
Janne Leponiemi - Aatu Suoraniemi 13 - 50
- - Karo Långström 0 - 50
Mikael Haapaniemi - Pyry Juutilainen 50 - 7
Sasu Hietamies - Janne Leponiemi 50 - 38
Aatu Suoraniemi - - 50 - 0
Karo Långström - Pyry Juutilainen 50 - 23
Mikael Haapaniemi - Sasu Hietamies 48 - 50
Janne Leponiemi - - 50 - 0
Aatu Suoraniemi - Karo Långström 50 - 32
Mikael Haapaniemi - Janne Leponiemi 50 - 21
Pyry Juutilainen - Aatu Suoraniemi 15 - 50
Sasu Hietamies - - 50 - 0
Karo Långström - Sasu Hietamies 30 - 50
Mikael Haapaniemi - Aatu Suoraniemi 32 - 50
Pyry Juutilainen - - 50 - 0
Janne Leponiemi - Karo Långström 30 - 50
Sasu Hietamies - Aatu Suoraniemi 36 - 50
Mikael Haapaniemi - - 50 - 0
Pyry Juutilainen - Janne Leponiemi 33 - 50


Jatkoon:
Sasu Hietamies
Aatu Suoraniemi


Semifinaalit:
Koljonen Aleksi 75 - Hietamies Sasu 37
Suoraniemi Aatu 69 - Ström Micke 75

Finaali:
Koljonen Aleksi 51 - Ström Micke 75